Logo

Adres Kliniki

ul. Jerzego Siwińskiego 11/U13, 05-120 Legionowo

Telefon

+48 513 415 119

Email

biuro@klinikaplowiecki.pl

Adres Kliniki

ul. Jerzego Siwińskiego 11/U13, 05-120 Legionowo

Telefon

+48 513 415 119

Email

biuro@klinikaplowiecki.pl

zdrowa skora a slonce

Ochrona przeciwsłoneczna a zdrowa skóra – poradnik

Ochrona przeciwsłoneczna a zdrowa skóra – poradnik

Światło słoneczne jest niezbędne do organizmu, w tym do produkcji witaminy D oraz utrzymania rytmu dobowego i nastroju. Jednak zbyt duże nasłonecznienie może być również szkodliwe. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może powodować krótko- i długoterminowe uszkodzenia skóry, oznaki starzenia, a nawet raka skóry. Około 95% promieniowania UV docierającego do naszej skóry to światło ultrafioletowe A (UVA), które jest odpowiedzialne przede wszystkim za efekty przewlekłe, takie jak fotostarzenie, zmarszczki i plamy starcze. Promienie ultrafioletowe B (UVB)  stanowią mniejszy odsetek, ale mogą być potencjalnie jeszcze bardziej szkodliwe, ponieważ są główną przyczyną oparzeń słonecznych. Zarówno UVA, jak i UVB mogą powodować raka skóry. Mimo tych wszystkich zagrożeń wiele osób wciąż wybiera się na plażę w samych strojach kąpielowych, mając nadzieję na opaleniznę. Długotrwałe wystawienie skóry na działanie promieni UV może  narazić Cię na niebezpieczeństwo.

 

 

Co więc możesz zrobić, aby uchronić się przed szkodliwymi promieniami?

Istnieje wiele rodzajów filtrów przeciwsłonecznych. Kremy przeciwsłoneczne zawierają filtry, które odbijają, rozpraszają lub pochłaniają promieniowanie UV. Dostępne są dwa główne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, podzielone na „filtry nieorganiczne” (fizyczne filtry przeciwsłoneczne) i “filtry organiczne” (chemiczne filtry przeciwsłoneczne).

 

  • Ochrona przed słońcem za pomocą chemicznych filtrów przeciwsłonecznych (filtry organiczne) – Filtry organiczne pochłaniają promieniowanie UV ciepła. W składnikach wymienionych na opakowaniu awobenzon i oktokrylen. Oksybenzon i awobenzon są stosunkowo dobrymi filtrami na promieniowanie UVA.
  • Ochrona przed słońcem (filtry nieorganiczne) – Filtry nieorganiczne to związki mineralne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które teoretycznie działają poprzez odbijanie i rozpraszanie światła UV w celu ochrony skóry. Jednak niektóre badania wykazały, że związki te faktycznie działają poprzez pochłanianie promieniowania UV i przekształcanie go w ciepło. Te filtry przeciwsłoneczne oferują zwykle szersze spektrum ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Zazwyczaj są to preparaty stosowane w kremach przeciwsłonecznych dla dzieci, ponieważ są łagodniejsze dla wrażliwej skóry.

Zalecamy wszystkim korzystanie z produktów ochrony przeciwsłonecznej ze współczynnikiem SPF wynoszącym 30 lub więcej, gdy spędzasz czas na świeżym powietrzu. SPF 30 chroni przed około 97% promieniami UVB. Filtry przeciwsłoneczne z SPF większym niż 50 zapewniają jedynie bardzo niewielki wzrost ochrony przed promieniowaniem UV. Każdy, niezależnie od koloru skóry, powinien używać filtry przeciwsłoneczne, ponieważ wszyscy jesteśmy narażeni na negatywne skutki promieniowania UV. Ważniejsze jest to dla osób o jaśniejszych odcieniach skóry, są bardziej podatne na te negatywne efekty. Powinieneś stosować krem przeciwsłoneczny 15 do 30 minut przed ekspozycją na słońce, a następnie odczekać 10 do 20 minut przed ubiorem. Zalecamy ponowne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej co najmniej co dwie godziny lub po każdym narażeniu na działanie wody lub poceniu się, nawet jeśli są oznaczone jako wodoodporne. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej zawsze noś odpowiednią odzież ochronną, taką jak czapki z szerokimi rondami, odzież z długimi rękawami i spodnie, jeśli to możliwe. Szukaj cienia, noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy i unikaj opalania w solarium. Pamiętaj, aby pozostać nawodnionym i chronić się przed słońcem!

 

A co, jeśli dostaniesz oparzenia słonecznego?

Jeśli dostaniesz oparzenia słonecznego, ważne jest, aby reagować od razu. Szukaj cienia i unikaj przebywania na słońcu przez dłuższy czas. Jedną z najważniejszych rzeczy w opiece przeciw oparzeniom słonecznym jest picie dodatkowej wody. Kiedy masz oparzenia słoneczne, w rzeczywistości tracisz więcej wody ze swojego ciała, ponieważ oparzenie słoneczne przyciąga płyn na powierzchnię skóry, a dodatkowe ciepło prowadzi do zwiększonego parowania. Miejscowe terapie, które mogą pomóc w objawach, obejmują chłodne kąpiele, delikatne środki nawilżające, a nawet dostępny bez recepty krem z hydrokortyzonem, który może pomóc złagodzić dyskomfort. Jeśli odczuwasz znaczny dyskomfort, możesz również wziąć aspirynę lub ibuprofen zgodnie z zaleceniami.
Jeśli objawy nie ustąpią niezwłocznie, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

X